Esad’dan Haddini Aşan Açıklama

Esad’dan Haddini Aşan Açıklama

Beşar Esed’den Türkiye’ye küstah tehdit: Türkiye’nin operasyonuna yanıt vereceğiz.Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Operasyona karşı çıkan ve Türkiye’yi küstah bir şekilde tehdit eden Esed, “Suriye’nin herhangi bir noktasında gerçekleşen.

Editor: Haber Editörü
18 Ekim 2019 - 00:00

Türkiye’nin operasyonuna kesinlikle yanıt vereceğiz” şeklinde konuştu.TSK’nın sınır güvenliğini sağlamak ve terör örgütleri PKK/YPG ve DEAŞ’a karşı başlattığı Barış Pınarı Harekatı devam ederken Suriye’den bir skandal açıklama geldi. Operasyondan rahatsız olan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esed, “Topraklarımızın herhangi bir noktasında gerçekleşen Türkiye’nin harekatına Suriye, bütün meşru imkanlarıyla yanıt verecektir.” dedi.
TÜRKİYE’YE KARŞILIK VERECEĞİZ”
Reuters’ın aktardığı bilgiye göre Suriye resmi medyası, Devlet Başkanı Beşar Esed’ın Barış Pınarı Harekatı ile ilgili açıklamasını duyurdu. Barış Pınarı için ‘apaçık saldırganlık’ diyen Esed, “Suriye’nin herhangi bir noktasında gerçekleşen Türkiye’nin operasyonuna kesinlikle yanıt vereceğiz” vurgusu yaptı.

OPERASYON SURİYE’Yİ RAHATSIZ ETTİ
Suriye Arap Haber Ajansı SANA da Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı resmi kaynağına dayanarak “Türkiye’nin Suriye topraklarına yönelik saldırganlığı, Erdoğan rejiminin yayılmacı hırsları ve geçmiş zaman evhamlarının bir sonucu olup Ankara’ya Astana süreci çerçevesindeki garantör konumunu kaybettirdi, tüm Suriyeliler bu saldırıya karşı koymak için birleşti” açıklamasına yer verdi.
BARIŞ PINARI BAŞARILI DEVAM EDİYOR
Fırat’ın doğusunda başarıyla devam eden Barış Pınarı Harekatı’nın terör örgütü PKK/YPG’de moral bozukluğu ve çözülmeye neden olduğu, Rakka ve Tabga bölgelerinde örgütün zorla silah altına aldığı 600’e yakın teröristin firar ettiği, Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarına teslim olan terörist sayısının da 40’ı geçtiği belirtildi.
TSK BAŞARILI İLERLİYOR
TSK, Suriye’de başlayan iç savaş sonrası Fırat Nehri doğusundaki bölgelerin terör örgütü kontrolüne girmesinin ardından bölgeye harekat düzenleyebileceğini duyurdu. Uzun süre ertelenen ve son olarak 2 ay boyunca güvenli hale getirilmesi için ABD ile de yapılan çalışmaların sonuç vermemesi üzerine dün saat 16.00’da ‘Barış Pınarı Harekatı’ başlatıldı. Harekat kapsamında teröristlerin bulunduğu hedefler; savaş uçakları, obüsler ve çok namlulu roketatarlar ile ateş altına alındı. Terör hedeflerine yönelik atışların ardından dün saat 22.00 sıralarında zırhlı birlikler, beraberinde Suriye Milli Ordusu (SMO) askerleri ile sınırı geçerek, karadan giriş yaptı.